Historie

V šedesátých letech 20.století prožíval československý motokros zlatý věk. Naši jezdci na strojích ČZ a Jawa patřili k nejlepším na světě. Úspěchy reprezentantů na závodech mistrovství světa přispěly k obrovské popularitě tohoto motoristického sportu. Všude se jezdila řada závodů od místních přes oblastní po mistrovství republiky.

Také z Dolního Bousova se jich zúčastnilo několik průkopníků jako Miloslav Zima, Jaroslav Janů, Antonín Bažant a Miroslav Batala. Byli to právě oni a několik jejich příznivců, kteří se na podzim roku 1967 rozhodli uspořádat první motokrosový závod v Dolním Bousově. Kromě trochy zkušeností z organizování jízd zručnosti na motocyklech nebylo k dispozici nic. Od místního zemědělského družstva zapůjčená pastvina se během několika hodin změnila na “závodiště”. Trať se vytyčila kolíky, na které se v zatáčkách připevnily pneumatiky a závod mohl začít. Premiéra se konala 1. května 1968 – první dolnobousovský motokros byl oblastní přebor. K úspěchu závodu přispělo i nádherné počasí. Historicky prvními vítězi se v Dolním Bousově stali ve třídě 250 ccm Oldřich Sladký před Oldřichem Hamršmídem a Václavem Čihákem. Silnější kubaturu 500 ccm vyhrál Vladimír Bubník, druhý byl Zdeněk Nademlýnský a místo třetí si vybojoval Stanislav Landa.

Motoristický sport zapustil v Dolním Bousově své kořeny. V dalších letech následovala nepřetržitá řada motokrosových závodů. Přibývalo zkušeností a stoupala i úroveň závodů. Po oblastních přeborech se jezdilo mistrovství ČSR, v roce 1972 jsme pořádali finálový závod mistrovství ČSR. V únoru roku 1973 se zdejším závodišti jel poprvé jeden ze závodů Televizních motokrosů. Řada přímých přenosů z oblíbených Televizních motokrosů se z Dolního Bousova vysílala i v dalších letech až do roku 1983.

První autokros – mistrovství ČSR se v Dolním Bousově jel 14.června 1977. Na jeho přípravu jsme měli minimálně času ( 1 měsíc ) , protože jsme jej uspořádali po zřeknutí se pořadatelství Autoklubem Dobrovice. Závod se vydařil a do historie zdejšího závodiště se zapsali první autokrosoví vítězové . V kubatuře do 1150 ccm to byl Jiří Altrichter, před Romanem Prynychem a Jaroslavem Hoškem. Kubaturu přes 1150 ccm vyhrál Bohumil Křesťan st. , stříbrný věnec si vybojoval Ivan Vojta a třetí místo získal Václav Uher.

V následujících letech jsme pořádali na zdejším závodišti až do roku 1983 závody motokrosové i autokrosové. Zvyšující se požadavky na úpravy autokrosové tratě rozhodly o tom, že od srpna roku 1985 se na zdejším závodišti Rachvala jezdily jenom závody autokrosu. V roce 2010 však došlo ke spojení volného Sdužení motocrossových jezdců a Autoklubu PROCLIMA-SVAMP v AČR, čímž se dosáhlo posílení a spojení jednotlivých cílů, tj.rozvoj motoristického sportu v Dolní Bousově na závodišti Rachvala.

            Na základě této události bylo povoleno vybudování motocrossové tratě a následně i zřízení tréninkových dnů pro motocrossové motocykly, popř.čtyřkolky. Podrobné informace – viz „Servis“